2019-04-19 علی تهرانی

ایرسافت چیست؟

ایرسافت یا Airsoft در واقع یک نوع ورزش برای آمادگی نیروهای مسلح در دنیا بوده است که تبدیل به ورزشی پر طرفدار برای عموم مردم شده است ، این ورزش بصورت استراتژیکی برگزار می شود و آن طور که گفته می شود از کشور ژاپن متولد شده است . در ایرسافت افراد یا بصورت گروهی یا بصورت انفرادی بایستی با استفاده از اسلحه های کپی شده از نوع سلاح های واقعی به همدیگر شلیک کنند و همدیگر را مورد اصابت قرار بدهند ، گلوله های این تفنگ ها بصورت پلاستیکی و رنگی یا بهتر بگوییم غیرفلزی طراحی شده است و بازیکنان معمولا در محیط های طبیعی و مصنوعی با هم به مبارزه می پردازند و هر کسی که مورد اصابت گلوله قرار بگیرد از مدار مسابقه خارج می شود.
سلاح ها یا تفنگ هایی که در ایرسافت مورد استفاده قرار می گیرند قابلیت پرتاب یا تیراندازی گلوله های 2.5 ، 4.5 ، 6 ، 8 ، 0.43 و 0.50 میلی متری را دارند. اسلحه ها بصورت پرتابی و با فشار هوا کار می کنند و این یعنی برای هر اسلحه یک کپسول فشرده هوا نیز برای داشتن قدرت شلیک وجود دارد. البته ناگفته نماند اولین نسل ایرسافت سلاح های فنری یا بادی (مکانیزم فنر فشرده)، نسل دوم سلاح های گازی (مکانیزم Green Gas و Co2)، نسل سوم سلاح های الکترونیکی (برقی ـ مکانیزم باتری شارژ) و جدیدترین نسل مکانیزم برقی و بادی می باشند. این ورزش به عنوان یکی از ابزارهای آموزشی بسیار مفید برای نیروهای نظامی در دنیا مورد استفاده قرار می گیرد و در انگلستان و آمریکا بسیار مورد توجه است.
اگر بخواهیم درک درست تری از Airsoft پیدا کنیم ، بهترین راه مقایسه کردن آن با ورزش پینت بال یا Paintball است با این تفاوت که فقط مفهوم تیراندازی در این دو ورزش یکسان است و نوع سلاح و نحوه تیر اندازی و اصابت متفاوت است. گلوله هایی که در Paintball استفاده می شود بعد از اصابت به هدف آن را رنگی می کنند و شخص متوجه برخورد می شود اما در Airsoft دو نوع گلوله وجود دارد: 1ـ گلوله های رنگی که با برخورد به هدف آن را رنگی می کنند. 2ـ گلوله های پلاستیکی که با برخورد با فرد باعث واکنش بدنی فرد می شود. در نوع دوم وقتی کسی مورد اصابت گلوله قرار می گیرد بیشتر با هدف حفظ غرور، شخصیت و اخلاقیات، خودش را به عنوان تیرخورده معرفی می کند و دستش را بالا می گیرد. اسلحه ها در ایرسافت به شدت شبیه به اسلحه های واقعی طراحی شده اند و از همین رو آن را بین نظامیان بسیار محبوب کرده است . کپسول های فشرده گازی معمولا حاوی پروپان، تترافلوئوراتان یا دی اکسید کربن می باشند. و در بعضی از کپسول ها از هوای فشرده تنفسی استفاده می شود.
Gameplay یا نحوه انجام این ورزش نیز بسیار متنوع است و معمولا بصورت سناریوهای جنگی طراحی می شود ، برای مثال حملات کوتاه مدت ، حملات سازمان یافته و صحنه سازی ، نبردهای چهارگانه ، نبردهای میدانی ، شبیه سازی های نظامی ، شبیه سازی نبردهای تاریخی ، تک به ساختمان و … از جمله سناریوهای مرسوم در ایرسافت هستند. بازی ایرسافت معمولا درون ساختمان های مخروبه یا محیط های جنگلی و کوهستانی برگزار می شود ، شما در ایرسافت یک شبیه سازی نظامی واقعی دارید یعنی تاکتیک های نظامی برای دستیابی به اهدافی که از قبل تعیین کرده اید دارید . شرکت کنندگان موظف هستند با رعایت قوانین به اهداف تعیین شده بصورت تیمی یا فردی دست پیدا کند.


این پست را به اشتراک بگذارید: